Jaká je ta správná vazba pro vaše dokumenty?

Dostali jste za úkol nechat vyrobit výroční zprávu nebo produktový katalog? Pak vyzkoušejte jednu z našich variant na našich stránkách vytisknetesi.cz a nechte si je dovést až k vám do kanceláře. V tomto krátkém článku se pokusíme popsat tři základní varianty vazeb.

 

Vazba lepené – V2

 

Pokud hledáte sofistikované a profesionální řešení, je tato vazba ta správná volba. Nejčastěji se využívá právě pro časopisy, výroční zprávy nebo knihy. Listy jsou vytištěné zvlášť a následně vlepeny pomocí silného lepidla, jako je například PUR, do měkké obálky gramáže 200-350gm2.  této vazby doporučujeme laminaci obálky a listy do gramáže 80-130gm2. Taková brožura se pak neotvírá a vypadá opravdu úžasně

 

Vazba sešitová – V1

 

Tato vazba je cenově výhodnou alternativou k vazbě lepené. Pokud se jedná o samotnou výrobu, jedná se asi o nejjednodušší typ vazby. Stranky jsou vysázeny a vytištěny vždy 4 na jeden list a následně ohnuty ve středové ose. Takové to listy jsou následně vloženy do obálky a sešity dohromady. Omezení u této vazby jsou pouze v množství stránek, kdy doporučujeme maximálně 48 stránek vnitřních listů. Stránky by také měly být dělitelné čtyřmi, abychom předešly prázdným listům na konci brožury.

 

Spirálová vazba – kroužková

 

Spirálová vazba, známá také jako vazba drátová, využívá kovovou kroužkovou vazbu. Listy dokumentu jsou vytištěny zvlášť a následně naděrovány a zkoužkovány podél hřbetu. Hlavní výhodou takové vazby je ta, že umožňuje nechat dokument volně otevřený a uživatel ji tak nemusí neustále držet. To může být například výhodou při prezentacích, kdy potřebujete z účastníky komunikovat a referovat o materiálech ve zprávě. Další nespornou výhodou je množství svázaných listů, kdy se dostaneme na maximální číslo 180 listů, což je 360 stránek dokumentu.

O autorovi Marek Németh