4 BEZPLATNÉ GRAFICKÉ PROGRAMY

Každý, kdo chce dnes začít pracovat v grafickém designu, digitální ilustrací nebo úpravou fotografií, má širokou škálu možností. Mezi vůbec nejoblíbenější patří sada od firmy ADOBE. Ať už se jedná o Photoshop pro úpravu fotografií a digitální design, Illustrator pro vektorovou grafiku nebo Lightroom pro postprodukci.

 

Ne každý si ale může dovolit platit měsíční předplatné na jeden nebo více programů z Adobe Creative Cloud, zejména pokud jste začátečník nebo prostě potřebujete zpracovat jednorázový projekt. Na internetu najdete plno programů, které jsou bezplatné, ale důležité je zvolit ten správný.

Zde je výběr pěti těchto programů.

 

  1. Gravity Designer

Platformy: Online (prohlížeč), Windows PC, Mac PC, Linux, Chrome OS

Dříve známý jako Gravit, dnes Gravit Designer je extrémně rozsáhlý grafický program vhodný pro nejrůznější typy práce, od návrhu ikon až po prezentace, ilustrace a animace. Rozhraní je velmi jednoduché a intuitivní a obsahuje užitečnou sadu nástrojů pro pero, oříznutí atp.

Jedná se o jeden z nejvšestrannějších grafických programů na internetu, ideální pro začátečníky, neurazí ale i zkušenějšího uživatele. Finální soubory lze exportovat do několika formátů, nechybí PDF, SWG nebo bitmapové formáty. Lze využít i službu Gravity Cloud, která vám umožní přístup k vaší práci, ať jste kdekoliv

  1. Inkspace

Platformy: Windows PC, Mac PC, Linux

Inkspace je další velmi všestranný a výkonný vektorový grafický program, která je považován za jednu z nejlepších alternativ k Illustrátoru. Zaměřuje se především na formáty SVG, ale není problém s importování standardních formátů (AI, EPS, PDF, PNG …). Ačkoliv neobsahuje tolik funkcí jako Illustrator (příkladem plug-iny a filtry), stále splňuje úkol kvalitního grafického programu. Práce s vrstvami, úpravy složitých tvarů, editace textu, importování rastrovaných obrázků nebo vytváření GIFů. Díky aktivní komunitě a vývojářům, najdete na internetu mnoho výukových videí, jak správně s tímto programem pracovat. Jako hlavní nevýhodu vidíme možnost pracovat pouze v barevném prostoru RGB.

  1. Krita

Platformy: Windows PC, Mac PC, Linux

Krita je všestranný program, který existuje již od roku 1999 určený především pro ilustrátory. Sám program obsahuje širokou škálu druhů a stylů štětců, a každý si zde určitě vybere. Program je také možno rozšířit pomocí mnoha plug-inů a pokročilých filterů.

Jako jednou z hlavních výhod je funkce stabilizátoru štětce, takže pokud se vám třepou ruce, nemusíte se bát, že vaše linky budou roztřepené. Kritika podporuje i barevný prostor CMYK a mnoho dalších pokročilých funkcí, které byste těžko hledali v jiných bezplatnýcH grafických programech, příkladem funkci HDR.

  1. GIMP

Platformy: Windows PC, Mac PC, Linux

Tento seznam by samozřejmě nebyl úplný bez programu jménem GIMP, který je populární alternativou k Photoshopu. Rozhraní tohoto programu se od Photoshopu liší, existuje ale i verze, která je podobná programu od Adobe. Tento program nabízí klasické nástroje jako je kreslení, úprava barevnosti a různých digitálních úprav fotografií a obrázků. Program samozřejmě pracuje s různými formáty.

 

Je na vás, který program vyzkoušíte. Existuje samozřejmě více jak 4 grafické programy zdarma a který z nich je nejlepší, je spíše na osobních preferencích, co přesně sedne Vám. Jelikož jsou tyto programy zdarma, nezbývá vám, než jich vyzkoušet co nejvíce a zvolit si ten správný.

O autorovi Marek Németh