ČTYŘBAREVNÝ TISK A JAK TO VLASTNĚ FUNGUJE

 

Čtyřbarevný tisk je technika, která umožňuje tisknout barevně. V součastnosti je standardnem pro ofsetový a digitální tisk a jako takový je nejrozšířenějším na světě. Díky této technologii jsme také schopni reprodukovat téměř 70% barev viditelným lidským okem.

Jak funguje čtyřbarevný tisk?

Čtyřbarevný tisk spojuje dohromady čtyři základní barvy: AZUROVOU, PURPUROVOU, ŽLUTOU A ČERNOU. To nám dáva zkratku CMYK (CYAN – MAGENTA – YELLOW – BLACK).
Tyto čtyři základní barvy díky subtraktivního míchání vytváří mnoho dalších barev. Celá tato škála se pak nazýva barevný gamut.

Co je substraktivní míchání barev?

Subtraktivní míchání barev je způsob míchání barev, kdy se s každou další přidanou barvou ubírá část původního světla. Pokud například skládáme na sebe barevné filtry nebo mícháme pigmentové barvy, mícháme je subtraktivní metodou. Světlo prochází jednotlivými barevnými vrstvami a je stále více pohlcováno. Výsledná barva se skládá z vlnových délek, které zbudou po odrazu nebo průchodu filtrem. Smícháním modrozelené (azurové) a žluté barvy vznikne barva zelená, žluté a purpurové barva červená a purpurové a modrozelené barva modrá. Smícháním všech tří základních barev dostaneme barvu černou. Z důvodu úspory pigmentu (inkoustu, toneru) při tisku tmavých odstínů se navíc používá i samostatný černý pigment.

Jak se míchají barvy při tisku?

Nefunguje to tak, jak to známe například z malířského plátna. Míchání barev při tisku zahrnuje spoustu drobných jednobarevných teček. Ty se v předem určeném množství a velikosti prolínají a díky tomu naše oči a mozek zpracuje a zjednodušeně řečeno převede na určité barvy.

Proč jen čtyři barvy?

Tisk pomocí technologie CMYK dokážeme reprodukovat nejširší spektrum tisknutelných barev s nejmenším počtem základních barev. Hraje v tom tedy velkou roli cenová dostupnost samotné technologie. Existují samozřejmě i tiskové stroje, které mají 6 nebo i 8 tiskových barev. Ty se používají ke zvýšení reprodukovaného spektra nebo ke zvýšení jasu nebo realismu barev.
Dalším způsobem, jak tisknout je pomocí přímých barev PANTONE. Tato legendární vytváří speciální přímé barvy. Pantone má momentálně ve svém vzorníku 1114 barev, které jsou namíchané pomocí 13 různých pigmentů + černý. Je ale jasné, že tisk pomocí přímých barev je oproti tisku CMYK mnohonásobně dražší. Tiskárny musí objednávat specifické přímé barvy a držet je na skladě.
Nejběžnější používanou a cenově dostupnou technologií tedy zůstává čtyřbarevný tisk.

O autorovi Marek Németh